2941 Ács, Fő u.14. - Google térkép 

Tel +36 34 385 497 | e-mail - vgyszt@vivamail.hu

A A A

Potocsny MariaNyár közepe óta szinte naponta olvashatunk, hallunk a szamárköhögésről. Van néhány kérdés a betegséggel kapcsolatban, amelyről kevesebb szó esik, erről kérdeztük dr. Potocsny Mária nyugalmazott gyógyszerészt, a MGYK Budapesti Szervezetének korábbi alelnökét,

a szakmai ismeretség okából tegezve őt.

Tisztelt Gyógyszerész Asszony, kedves Mária, köszönjük, hogy elfogadtad a felkérést a témában történő válaszadásra.

- Mióta foglalkozunk ismét a szamárköhögéssel, mint fertőző betegséggel, mióta védekezünk oltással ellene?
- Európa szerte a szamárköhögéses megbetegedések számának növekedését tapasztaljuk. 2019-23 között a bejelentett estek száma 2 fő volt, 2024. első félévében ez a szám már 153 megbetegedés volt. A jelek arra mutatnak, hogy a diagnosztizálás és a kontakt személyek felkutatása, az immunizálás fokozása nagy jelentőségű.
A betegség az újszülöttekre és a csecsemőkre a legveszélyesebb. Jellemző tünetei a köhögési rohamok kapcsán jelentkező apnoés rohamok, amelyek légzésleálláshoz vezethetnek. A köhögés jellegzetes a szamár hangjához hasonló.
A szamárköhögés a bardetella pertussis baktérium által okozott, világszerte elterjedt megbetegedés.
1954 óta áll rendelkezésre hatékony védőoltás és nemzeti immunizációs program.
Nagy átoltottságú országok közzé tartozunk, mégis 5 évenként megfigyelhető a betegség megjelenése. Oka, hogy sem a betegség átvészelése, sem az immunizáció nem vezet élethosszig tartó védettséghez. A betegség után 7-20 évig tarthat a védettség. A védőoltásoknak két típusa van
- a teljes sejtes oltás amely 4-12 éves védettséget ad, és
- az un. - acelluláris vakcinák amelyek 5-6 évig nyújtanak védettséget. A második csoportba tartozó vakcinák előnye a csekély mértékű oltási reakció.
Hazánkban a kötelező gyermekkori védőoltások csoportjába tartozik, azaz
- minden 2-4 hónapos csecsemőt alap-immunizálni kell,
- 18 hónapos gyermeket emlékeztető védőoltásban kell részesíteni, majd
- 6 éves korban ismételten emlékeztető oltást kapnak a gyerekek.
- Az utolsó oltási kötelezettség az általános iskolák 6. osztályában kb. 11 éves gyermekek körében történik.
Mind ebből következik, hogy a leginkább veszélyeztetettek az újszülöttek, mivel oltásuk CSAK 2-4 hónapos korukban kezdődik. Ezért fontos a várandós anyák pertussis elleni védőoltása, amely a terhesség 27-31. hetében a legoptimálisabb. A szoptatás során az anyatejjel és a placentán keresztül átjutó immunglobulinok biztosítják az újszülött védelmét.

- Mikor, milyen tünetek esetén kell gyanakodni arra, hogy ezzel a betegséggel fertőzött a páciens?
- A szamárköhögés lefolyása három szakaszban történik.
- 21 napig tart a lappangási időszak, amely időszak alatt a beteg fertőz, vagyis hordozza a pertussis kórokozóját.
- Ezt követően 2 hétig hurutos szak kezdődik, amelyben láz nem jelentkezik.
- Majd kb. 6 hétig tartó jellegzetes köhögő rohamai vannak a páciensnek, amelyet szamárhang szerű belégzés, esetleg hányás kísér.
A betegség a csecsemőkre, a teljes oltási programon még át nem esettekre, az immunszuppresszív betegekre, a krónikus légzőszervi betegekre, várandósokra és a 65 év feletti lakosokra jelent veszélyt.
Gondolni kell a kontakt személyek felkutatására és ellátására, a fészek immunitás kialakítására.

- Mit értünk fészek-immunitás alatt?
- Mivel a szamárköhögés rendkívül fertőző betegség veszély jelent a beteg környezetére, az egyén védelme és a közösségi terjedés megakadályozására a fészek immunitás kialakítására törekszük, vagyis az egy légtérben tartózkodó személyek immunizálására. Család, ápoló személyzet, iskolai közösség, orvosi rendelő stb.
Felhívom a figyelmet, hogy járványos időszakban az újszülöttek látogatása csak immunizált személy számára lehetséges. Pl. a nagyszülők csak akkor látogathatják az újszülött unokákat, ha ismételt oltásban részesültek.

- A Covid is járhat köhögéssel, hogyan lehet megkülönböztetni, hogy melyik esetben melyik betegséggel van dolgunk?
- A Covid járhat köhögéssel, de a köhögési rohamok nem adják azt a jellegzetes hangot, amely a szamárköhögést jellemzi.
Meghatározza a betegséget az is, hogy láz nélkül zajlik.

- Vannak olyan laboratóriumi vizsgálatok, amelyek megerősítik a gyanút?
- A szamárköhögés betegség igazolására laboratóriumi vizsgálat áll rendelkezésre – ez egy PCR vizsgálat*. A vizsgálat elvégzését csak szakorvos kérheti a vizsgálati anyagot a hátsó orrkagyló váladékából veszik.
Ezekre a vizsgálatokra a háziorvos, a házi gyermekorvos ad beutalót, azaz TB támogatott laborvizsgálatokról van szó.
A háziorvos a szakorvos bevonásával végezteti a PCR vizsgálatot *. A vizsgálat a beteg számára ingyenes.
A betegség a 18/1998./VI.3./ alapján bejelentésre kötelezett., amelyet gyanús esetben is jelenteni kell. Ez teszi lehetővé a veszélyeztett csoportok kiszűrését és oltási programját.
A szamárköhögéses beteg elkülönítése kötelező, amely történhet otthonában vagy egészségügyi intézményben.
Az elkülönítés során a cseppfertőzés lehetőségére gondolni kell, tehát a maszkviselés kötelező.

- Ahogy említetted, az oltást gyermekeknél jogszabály írja elő. Mi a helyzet a felnőtteknél? Óvodai pedagógusoknál, tanároknál, egészségügyben dolgozóknál, vagy egyszerű nagymamáknál?
- Ebben az esetben a kontakt személyek oltottsági státuszának felmérése szükséges.
15 év alatt nem szükséges újabb oltási program, amennyiben a hazai kötelező programot hiánytalanul végre hajtották. A hiányosan oltottak számára aktív immunizálás végrehajtása szükséges.
Azon személyek részére, akik 15 éven felüliek és 10 éve nem kaptak emlékeztető oltást, ill. kontakt személlyé válnak emlékeztető oltást kell adni.
Minden veszélyeztetett személy/gondozó, családtag, ápoló, orvos, gyermekellátásban résztvevő személy aktív immunizálása szükséges.

- Az ő számukra TB támogatott az oltás?
- A kötelező védőoltások ingyenesek és az oltóközpontokban vehetők fel.
Azok számára, akik a régen oltottak sorába tartoznak és védettségüket szeretnék növelni, a Gyógyszertárakban kapható oltóanyagok orvosi receptre teljes áron szerezhetőek be. /Pillanatnyilag hiány gyógyszerek, de beérkezésük várható /

- Véleményed szerint más gyógyszereket kell alkalmazni szamárköhögés esetén, mint egy „normális” légúti megfázáskor, vagy ezt esetenként az orvos dönti el?
- A pertussis bakteriális fertőzés. Gyógyítására antibiotikumot kell alkalmazni. Felírása és az adagolás pontos beállítása orvos feladata.
A veszélyeztetett személyek is részesülhetnek antibiotikum profilaxisban **.
A diagnózis felállítása és az antibiotikum adása orvosi feladat. Szakmai leírások pontosan tartalmazzák a választandó antibiotikumot és annak adagolását.

- A köhögés csillapítását illetően orvosonként eltérő a javallat, vagy a gyógyszerész ajánlására hagyatkozhat a páciens?
- A gyógyszerek, amelyek erre használatosak recept kötelesek. Segíthetnek a gyógycukorkák pl. Gyógy pemetefű cukorka, Negró, stb. a torok szárazságát és az irritációt segítve.

Tisztelt Gyógyszerész Asszony, kedves Mária! Köszönjük az interjút.
Az interjút készítette: Offenbeckné dr. Sólyi Ilona

 

* A PCR teszt mikrobiológiai vizsgálaton alapuló teszt. Az orrgaratból vett mintát laboratóriumi vizsgálatnak vetik alá, hogy igazolják vagy kizárják a bardetella pertussis baktérium jelenlétét
** Az antibiotikum-profilaxis orvosi kifejezés, ami azt jelenti, hogy egy antibiotikumot nem valamilyen fertőzés leküzdésére, hanem megelőző jelleggel, a fertőzés elkerülése céljából adnak.
Felhasznált anyag Orvosi Hetilap 2024.165.évfolyam 34. szám